Saturday, August 26 Map and Event Schedule


WANE Ad 320x50-01

Festival Map

2017 Map Saturday-01

Can’t miss!

  • 8:30 AM Beat Beethoven 4 Mile Race presented by HearCare Connection
  • 9 AM-1 PM YLNI Farmer’s Market
  • 11 AM – 7 PM Free admission and arts activities at The History Center
  • 11 AM – 7 PM Free admission at the Fort Wayne Museum of Art
  • 11 AM – 7 PM Roaming Buskers presented by Downtown Improvement District
  • 11 AM – 7 PM Kekionga Paint Out presented by Fort Wayne Artist Guild
  • 11 AM – 7 PM Middle Waves Poster Show at Artlink Gallery
  • 11 AM – 7 PM PNC SPIN ART BIKE
  • 11 AM – 7 PM Harp Condition
  • 11 AM – 7 PM IPFW Animation Display
  • 11 AM – 7 PM Fort Wayne Youtheatre Costume Try-On
  • 11 AM – 7 PM Parkview Healing Arts and Healthy Living Activities
  • 2:30 PM – 5:30 PM Parkview Chef Ice Carving

Tastings from local restaurants

11 AM – 7 PM.
See full list here.
.

PNC Arts Square

11 AM – 7 PM.
Hands-on kids activities provided by 30+ nonprofit organizations. Don’t miss NIPSCO Steam Alley!
See full list here.
.

Artlink Art Market

11 AM – 7 PM.
Craft and fine art curated by Artlink Contemporary Art Gallery. More information.

.

Sweetwater Stage in the Arts United Center Plaza

subject to change
  • 10:15 AM – Beat Beethoven 4 Mile Walk/Run Awards Ceremony
  • 11 AM – Voices of Unity  
    soulful performing arts youth choir
  • Noon – Heartland Sings!
    Fort Wayne’s premiere professional vocal ensemble
  • 1 PM – KelsiCote  
    singer/songwriters unite the Americas
  • 2 PM – APQ Harmonic  
    local rock/fusion orchestra by Alicia Pyle
  • 3 PM – The Moon Cats
    50’s and 60’s rock & roll
  • 4 PM – Fort Wayne Children’s Choir
    Fort Wayne’s best high school singers
  • 5 PM – Exterminate All Rational Thought
    instrumental progressive rock
  • 6 PM – Sunny Taylor
    original folk rock

BAE Systems Stage inside the Arts United Center

subject to change
  • 11 AM – University of Saint Francis School of Creative Arts
    musical theatre performance
  • Noon – K. Monique’s Studio of Dance
    group and solo dances
  • 1 PM – Fort Wayne Ballet Company
    dance and ballet performance
  • 2 PM – Fort Wayne Dance Collective
    contemporary dance performance
  • 3 PM – SheeKriStyle Academy of Dance Arts
    multiple disciplines of dance
  • 4 PM – Fort Wayne Civic Theatre
    selection of theatrical songs
  • 5 PM – Elite Dance Center
    dance solos, duos and trios
  • 6 PM – Kinetic Revelation Academy of Dance & the Arts
    ballet, tap, pointe, and lyrical dance pieces

Ivy Tech Stage near the Fort Wayne Sister Cities’ Japanese Friendship Garden

subject to change
  • 11:30 AM – Fort Wayne Taiko
    drumming and movement ensemble
  • 12:30 PM – Blue Pluto
    contemporary and standard jazz
  • 1:30 PM – IPFW Saxophone Quartet Plus Two
    tribute to the Hollywood Sax Quartet
  • 2:30 PM – Overlook
    alternative, rock, blues and original music
  • 3:30 PM – 78th Edition Show Choir
    Memorial Park Middle School show choir
  • 4:30 PM – Chain Gang Barbershop Quartet
    entertaining barbershop quartet
  • 5:30 PM – elle/The Remnant
    all female folk/Americana band

Current Mechanical Stage in the Auer Center Parking Lot

subject to change
  • 11:30 AM – ANNA FAYE
    female fronted pop punk band
  • 12:30 PM – Fort Wayne Ballroom Company
    ballroom, Latin class with professional demonstration
  • 1:30 PM – Jen Fisher & The Foggy Creek Band
    high energy acoustic pop rock
  • 2:30 PM – Fort Wayne Ballet’s Youth Company
    dance and ballet performance
  • 3:30 PM – Three Rivers Music Theatre
    highlights from their Cabaret Series
  • 4:30 PM – Amaneceres de Mexico
    Mexican traditional dance
  • 5:30 PM – Adam Baker & The Heartache
    Indie-folk at its finest
  • 6:30 PM – Old Crown Brass
    traditional British brass band

PHP Stage Stage inside the Parkview Physicians Group ArtsLab

subject to change
  • 11 AM – Ratio Dance
    company and academy dance performance
  • Noon – Classic Parts
    60’s and 70’s classic rock
  • 1 PM – Fort Wayne Youtheatre
    a musical about Fort Wayne’s rivers
  • 2 PM – IPFW Opera Ensemble
    opera arias, duets and songs
  • 3 PM – Shakespearemachine
    selected scenes
  • 4 PM – Raq the Rivers Belly Dance Alliance
    belly dance performance
  • 5 PM – Bishop Dwenger High School Drama
    the truth about Catholic school
  • 6 PM – Silbo Gomera
    electronic emotional energetic madness

4EOS Stage inside the Auer Center

subject to change
  • 11:30 AM – Darlene Hackett
    Native American flute music
  • 12:30 PM – Audiences Unlimited’s Greg Leigh
    wide variety of musical styles
  • 1:30 PM – the rev
    acoustic originals and covers
  • 2:30 PM – Sophia Slates
    Christian, pop, singer/songwriter
  • 3:30 PM – McKenna Parks
    vocal/acoustic guitar performance
  • 4:30 PM – The Giden Girls
    contemporary Christian acoustic duo
  • 5:30 PM – Fatima Washington
    R&B meets theatre extraordinaire
  • 6:30 PM – Northeast Indiana POETS
    poetry readings

ARC Stage inside the Fort Wayne Museum of Art

subject to change
  • 11 AM – Vocal Power Academy
    area vocal student solos and duets
  • Noon – Suzuki Strings
    acoustic string music
  • 1 PM – DancinKids Dance Studio
    recreational dance for students 0-14
  • 2 PM – Lane Viking Strings
    string orchestra music
  • 3 PM – Jason Paul
    acoustic guitar
  • 4 PM – IPFW Faculty Jazz Combo
    original jazz music
  • 5 PM – BIAD Exploration of Music
    string orchestra music
  • 6 PM – Memorial Park 8th Grade Combo
    jazz band

Parkview Health Stage in Freimann Square

subject to change
  • 11:30 AM – FW Scottish Pipes & Drums
    traditional Scottish piping music
  • 12:30 PM – Stormfish
    Snider High School combo band
  • 1:30 PM – Bob Hart
    hammered dulcimer
  • 2:30 PM – FW Chinese Families & Friends Association and IPFW Chinese Club
    Chinese folk dance and music
  • 3:30 PM – St. John Family Band
    bluegrass family band
  • 4:30 PM – Mark Turney
    early jazz, Irish and comedy music
  • 5:30 PM – Towns of Harmony Chorus-Sweet Adelines
  • 6:30 PM – Rowan Green
    poetry and ukulele

Sweetwater Academy Stage in the Barrett & McNagny Parking Lot

11 AM – 7 PM.
Bands from Sweetwater Academy. More information coming soon!

 

Download the Friday brochure 

Download the Saturday brochure (11×17 size)